Скачати курсову роботу
ЗМІСТ
ВСТУП………………………………………………………………………………3
РОЗДІЛ І.ПОНЯТТЯ ТА ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАВОВОЇ КАТЕГОРІЇ “ДЖЕРЕЛА (ФОРМИ) ПРАВА”…………………………………………..7
1.1. Поняття джерела права………………………………………………………..7
1.2. Романо-германська правова система………………………………………..11
РОЗДІЛ ІІ. ВИДИ ДЖЕРЕЛ ПРАВА…………………………………………….19
2.1. Прецедент……………………………………………………………………..19
2.2. Нормативно-правовий акт……………………………………………………21
2.3. Правова доктрина…………………………………………………………….26
2.4. Міжнародний договір………………………………………………………..28
2.5. Правовий звичай………………………………………………………………34
ВИСНОВКИ……………………………………………………………………….36
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ…………………………………………37
ВСТУП
Поняття “джерело права” існує упродовж багатьох століть. Якщо виходити із загальнопоширеного значення терміну “джерело”, то в сфері права під ним потрібно розуміти силу, яка створює право. Такою силою перш за все є влада держави, яка реагує на потреби суспільства, розвиток суспільних відносин і приймає відповідні правові рішення.
Поряд з цим джерелом права слід також виділити форму вираження державної влади, форму, в якій міститься правове рішення держави. З допомогою форми право набуває свої невід’ємні риси і ознаки: загальнообов’язковість, загальновідомість і т.д.
Джерела права – це способи вираження і закріплення правових норм, надання їм юридичного значення.
Прийнято виділяти:
1. джерело права в матеріальному змісті;
2. джерело права в ідеальному змісті;
3. джерело права в юридичному (формальному) змісті.
Джерелом права в матеріальному змісті є розвиток суспільних відносин. До них належать засоби виробництва матеріального життя, форми власності та інше.
Під джерелом права в ідеальному змісті розуміють правову свідомість.
Коли ж кажуть про джерела у юридичному змісті, то мають на увазі різноманітні форми (засоби) вираження правових норм. Багатогранність терміну “джерело права” вимагає теорію права обійти його і замінити іншимтерміном – “форми права”. Форми права – це по суті різні види права, які склались історично і які вибирає держава, відрізняються вони по способу оформлення змісту норм права. Це зовнішня форма існування змісту норм права. Таким чином, форма права це зовнішнє оформлення змісту загальнообов’язкових правил поведінки, які офіційно встановлені або санкціоновані державною владою або загальновизнані суспільством – правові звичаї, рішення, прийняті на всенародних і місцевих референдумах.
Форма права – це форма саме права як окремого явища, і співвідноситься вона тільки зі змістом права. Її призначення – впорядкувати право, додати йому властивості державно-владного характеру. Виділяють зовнішню і внутрішню форми права.
Отож, джерела права є центром уваги даного дослідження. Поняття права, його джерела, класифікація форм права, нормативно-правовий акт у ракурсі основного джерела права, – безперечно одні з найважливіших моментів у правовому світогляді, правовій культурі громадянина України, і які обов’язково мусять бути охоплені дослідженням.
Право – явище світової цивілізації, в рамках якої сформувалась і діє велика кількість правових систем. Для того щоб зрозуміти правовий розвиток в цілому, як складову частину прогресу світової культури, необхідно поглянути на право під таким кутом зору, під яким можливим стало б пов’язати правову систему з конкретним історичним часом і регіоном, національною і релігійною специфікою тієї чи іншої цивілізації.
Метою даного дослідження є поглиблення знань та детальне вивчення основних джерел права. Актуальність роботи полягає в тому, що джерела права являються одним з найважливіших об’єктів сучасної юриспруденції, без досконалого знання якого практично неможливе подальше вивчення права.
У відповідності до поставленої мети у дослідженні я планую вирішити певні завдання:
1. Дослідити види джерел права;
2. Обґрунтувати важливість вивчення категорії “Джерела права” в юридичній науці та навчальній дисципліні;
3. Визначити основні джерела права України ;
4. Розглянути детальніше окремі джерела права;
5. Охарактеризувати структуру та походження джерел права;
6. Запропонувати для ознайомлення приклади джерел прва.
Об’єктом дослідження є джерела права.
Предметом дослідження є:
1. Правові проблеми визначення та обґрунтування поняття “Джерела права”;
2. Особливості поняття джерел права;
3. Законодавство, яке охоплює поняття “Джерела права”;
При написанні роботи були використані загально-наукові методи:
1. Діалектичний;
2. Метафізичний.
За допомогою діалектичного методу, суть якого в тому, що всі явища мають початок та кінець, здійснювався розгляд теми “Джерела права” у зв’язку з іншими суспільно-правовими явищами.
Використовувався метафізичний метод, за допомогою якого визначався стан розвитку явища в певний час.
Також були використані спеціальні методи:
1. Порівняльний;
2. Формально-юридичний;
3. Історичний;
4. Статистичний.
За допомогою вищевказаних спеціальних методів було проведено порівняння джерел права з іншими юридичними інститутами, досліджено історію їх виникнення та ін..
Практичне значення дослідження полягає в тому, що в доступній та науковій формі висвітлено основні джерела права та з’ясовано їх походження.
Курсова робота складається із вступу, основної частини, висновку. Основна частина складається із двох розділів. У першому розділі “Поняття та загальна характеристика правової категорії “Джерела (форми) права” розглядається термін “Джерело права”, його виникнення, розвиток. Також окремо виділяється поняття романо-германської правової сім’ї, до якої належить система права України.
У другому розділі “Види джерел права” детально досліджені основні джерела права, зокрема, України.
Гарантія повернення коштів.
В разі, якщо файл, який ви отримали, не відповідає опису або взагалі не відкривається, ми вишлемо робочий файл або повернемо вам гроші.