Що таке анотування?
Анотуванням називається процес складання коротких відомостей про друкарський твір (книзі, статті, доповіді і так далі), що дозволяють судити про доцільність його детальнішого вивчення. При анотуванні враховується зміст твору, його призначення, цінність і спрямованість.
Анотація – коротка характеристика тексту з погляду змісту, форми, читацького призначення і інших особливостей, доповнюючих бібліографічний опис.
Як вже було зазначено, анотації можна розділити на загальні і спеціальні, залежно від тематичного обхвату змісту оригіналу. В учбовому процесі складання таких анотацій дозволить успішно навчати різним видам читання, контролювати розуміння тексту, розвивати навики і уміння роботи із спеціальним текстом, зокрема, здатністю цілісного сприйняття початкового матеріалу, уміння вичленяти головний зміст сприйнятої інформації в цілому і її аспектах, здійснювати відповідні операції по згортанню інформації з використанням всіх прийомів мовних трансформацій.
Кожному типу анотацій властиво наявність формальних і змістовних елементів. Формальні елементи включають зведення про джерело оригіналу, його авторах, про наявність ілюстративного і допоміжного матеріалу і так далі До змістовних елементів відноситься та частина тексту анотації, в якій висловлюється основний зміст і розкривається тематика початкового матеріалу. Викладач може вибирати вид учбової анотації залежно від поставлених завдань в розвитку відповідних навиків і умінь.
З методичної точки зору читання спеціальних текстів з установкою на їх подальше анотування, яке, будучи рецептивним видом мовної діяльності, припускає навчання різним видам читання – переглядовому, ознайомлювальному, такому, що вивчає. Разом з цим, анотування може бути ефективним засобом активізації навиків письмової мови, умінь лаконічного викладу думці і побудови мовних структур, що конденсують. Отже, за допомогою анотування можна контролювати розуміння тексту на рівні значення і сенсу, а також ступінь володіння мовними засобами при узагальненні і компресує інформації для передачі її у відповідній стислій формі.